مقایسه هارد SSD و HDD

مقایسه هارد SSD و HDD

تفاوت بین SSD و HDD چیست؟

درایوهای حالت جامد و درایوهای دیسک سخت از نظر مشخصات فیزیکی مشابه هستند، اما داده ها را بسیار متفاوت ذخیره می کنند. هر نوع درایو مزایا و معایبی دارد و تصمیم گیری در مورد اینکه کدام نوع برای شما مناسب است به نحوه استفاده از رایانه بستگی دارد. راهنمای ما در مورد HDD در مقابل SSD به شما نشان می‌دهد که هر نوع درایو ذخیره‌سازی چگونه کار می‌کند و چه معنایی برای شما دارد.

هارد HDD چیست؟

فناوری درایوهای دیسک سخت شناخته شده و به خوبی آزمایش شده است. درایوهای هارد دیسک بیش از 50 سال است که وجود دارند و به طور پیوسته ظرفیت ذخیره سازی خود را افزایش داده و اندازه فیزیکی آنها را کاهش می دهند. هارد دیسک‌ها برای خواندن و نوشتن داده‌ها به دیسک‌های چرخان یا پلاترها متکی هستند.

نحوه کار درایوهای دیسک سخت (HDD)

هارد دیسک از یک یا چند صفحه حساس مغناطیسی، یک بازوی محرک با یک سر خواندن/نوشتن روی آن برای هر صفحه، و یک موتور برای چرخاندن صفحات و حرکت بازوها تشکیل شده است. همچنین یک کنترلر I/O و سیستم عامل وجود دارد که به سخت افزار می گوید چه کاری انجام دهد و با بقیه سیستم ارتباط برقرار می کند.

هر بشقاب به صورت دایره های متحدالمرکز به نام آهنگ سازماندهی شده است. آهنگ ها به واحدهای منطقی به نام بخش تقسیم می شوند. هر شماره تراک و بخش منجر به یک آدرس منحصر به فرد می شود که می تواند برای سازماندهی و مکان یابی داده ها استفاده شود. داده ها در نزدیکترین منطقه موجود نوشته می شوند. الگوریتمی وجود دارد که داده ها را قبل از نوشتن پردازش می کند و به سیستم عامل اجازه می دهد تا خطاها را شناسایی و تصحیح کند.

صفحات با سرعت های از پیش تعیین شده می چرخند (4200 دور در دقیقه تا 7200 دور در دقیقه برای رایانه های مصرف کننده). این سرعت ها با نرخ خواندن/نوشتن مرتبط هستند. هر چه سرعت از پیش تعیین شده بیشتر باشد، هارد دیسک سریعتر قادر به خواندن و نوشتن اطلاعات خواهد بود.

خواندن و نوشتن

هر بار که از رایانه خود می‌خواهید داده‌ها را بازیابی یا به‌روزرسانی کند، کنترل‌کننده ورودی/خروجی به بازوی محرک می‌گوید که آن داده‌ها در کجا قرار دارند و هد خواندن/نوشتن داده‌ها را با خواندن وجود یا عدم وجود شارژ در هر آدرس جمع‌آوری می‌کند. اگر درخواست به‌روزرسانی داده‌ها بود، هد خواندن/نوشتن، شارژ را در مسیر و بخش آسیب‌دیده تغییر می‌دهد.
مدت زمانی که طول می‌کشد تا پلاتر بچرخد و بازوی محرک مسیر و بخش صحیح را پیدا کند، به عنوان تأخیر شناخته می‌شود.

معایب هارد دیسک

معایب هارد دیسک‌ها نتیجه قطعات مکانیکی است که برای خواندن و نوشتن داده‌ها استفاده می‌شود، زیرا یافتن و بازیابی فیزیکی داده‌ها به زمان بیشتری نسبت به یافتن و بازیابی الکترونیکی داده نیاز دارد. قطعات مکانیکی ممکن است از بین بروند یا حتی از کار بیفتند، اگر آنها را به طور ناصحیح حمل کنید یا رها کنید. این یک نگرانی در لپ تاپ ها است، اما در رایانه های رومیزی چندان مورد توجه نیست. هارد دیسک ها نیز نسبت به SSD های مشابه، سنگین تر هستند و انرژی بیشتری مصرف می کنند.

برای خرید انواع هارد سرور hp از سایت بهاور فناوری ویرا کلیک نمایید!!!

مزایای هارد دیسک

مزایای درایوهای هارد دیسک این است که آنها یک فناوری اثبات شده هستند و اغلب از درایوهای حالت جامد برای همان مقدار فضای ذخیره سازی ارزان تر هستند. در حال حاضر هاردهای HDD با فضای ذخیره سازی بیشتری نسبت به SSD در دسترس هستند.

هارد SSD چیست؟

درایوهای حالت جامد از حافظه فلش برای ارائه عملکرد و دوام برتر استفاده می کنند. از آنجایی که قطعات کوچک و متحرک زیادی در داخل هارد دیسک شما وجود دارد – سرهای مغناطیسی، دوک ها، و صفحات چرخان – به راحتی ممکن است همه چیز اشتباه شود و ممکن است اطلاعات مهم خود را از دست بدهید. بدون قطعات متحرک، SSD ها بادوام تر هستند، خنک تر کار می کنند و انرژی کمتری مصرف می کنند.

درایوهای حالت جامد (SDD) چگونه کار می کنند؟

SSD ها را می توان به عنوان درایوهای USB بزرگ در نظر گرفت. آنها از همان فناوری پایه استفاده می کنند. NAND، فناوری درایوهای حالت جامد، نوعی حافظه فلش است. در پایین ترین سطح، ترانزیستورهای دروازه شناور برای ذخیره داده ها، شارژ (یا کمبود شارژ) را ثبت می کنند. دروازه ها در یک الگوی شبکه ای سازماندهی شده اند که بیشتر به صورت یک بلوک سازماندهی شده است. اندازه بلوک می تواند متفاوت باشد، اما هر ردیفی که شبکه را تشکیل می دهد یک صفحه نامیده می شود.
یک کنترلر SSD چندین عملکرد را انجام می دهد، از جمله پیگیری محل قرارگیری داده ها.

خواندن و نوشتن

به روز رسانی داده ها برای SSD پیچیده تر است. تمام داده های یک بلوک باید زمانی که هر بخشی از آن به روز می شود، به روز شوند. داده‌های بلوک قدیمی در بلوک دیگری کپی می‌شود، بلوک پاک می‌شود و داده‌ها با تغییرات به یک بلوک جدید بازنویسی می‌شوند.

هر بار که از رایانه خود می‌خواهید داده‌ها را بازیابی یا به‌روزرسانی کند، کنترلر SSD به آدرس داده‌های درخواستی نگاه می‌کند و وضعیت شارژ را می‌خواند.
هنگامی که درایو غیرفعال است، فرآیندی به نام زباله جمع‌آوری می‌شود و اطمینان حاصل می‌کند که اطلاعات موجود در بلوک قدیمی پاک شده و بلاک آزاد است تا دوباره روی آن نوشته شود.
فرآیند دیگری به نام TRIM وجود دارد که به SSD اطلاع می‌دهد که می‌تواند در صورت پاک کردن بلوک‌ها، از بازنویسی برخی از داده‌ها صرفنظر کند. از آنجایی که تعداد محدودی از بارها وجود دارد که هر بلوکی را می توان بازنویسی کرد، این فرآیند مهمی است که از سایش زودرس درایو ذخیره سازی جلوگیری می کند.

قیمت هارد ssd

برای جلوگیری از سایش بیشتر در درایو، الگوریتمی وجود دارد که اطمینان حاصل می کند که هر بلوک در درایو به میزان مساوی از فرآیندهای خواندن/نوشتن دریافت می کند. این فرآیند تسطیح سایش نامیده می شود و به طور خودکار با کارکرد درایو اتفاق می افتد.
از آنجایی که فرآیند خواندن/نوشتن نیاز به جابجایی داده ها دارد، SSD ها معمولاً بیش از حد با فضای ذخیره سازی تامین می شوند. همیشه مقدار مشخصی از درایو وجود دارد که به سیستم عامل گزارش نمی شود و برای کاربر قابل دسترسی نیست. این به درایو اجازه می‌دهد تا بدون تأثیر بر ظرفیت کلی ذخیره‌سازی، موارد را جابجا و حذف کند.

معایب هارد ssd

SSD ها فناوری جدیدتری هستند و به همین دلیل گرانتر از HDD ها هستند. اگرچه آنها در حال پیشرفت هستند، اما یافتن درایوهای حالت جامد با ظرفیت بالا دشوارتر است. هارد دیسک ها می توانند تا 2.5 برابر بزرگتر باشند.

مزایای SSD

تفاوت ssd و hdd در بازی

SSD ها زمان بارگذاری سریع تری را برای بازی ها، برنامه ها و فیلم ها ارائه می دهند. SSD ها به دلیل فناوری استفاده شده، سبک تر هستند و بهتر در برابر حرکت و سقوط مقاومت می کنند. علاوه بر این، درایوهای حالت جامد انرژی کمتری مصرف می‌کنند و به رایانه‌ها اجازه می‌دهند خنک‌تر کار کنند.
یکی از بزرگترین مزایای SSD سرعت آنها نسبت به HDD است. به عنوان مثال، Crucial P5 سریع‌ترین SSD NVMe ما است که سرعت خواندن/نوشتن چشمگیر را تا 3400/3000 مگابایت بر ثانیه ارائه می‌کند. حتی SSD های قابل حمل سریعتر از HDD ها هستند. با سرعت خواندن تا 1050 مگابایت بر ثانیه و ظرفیت تا 6 ترابایت، X8 تا 100 برابر سریعتر از درایوهای فلش USB2 و تا 7.5 برابر سریعتر از هارد دیسک های سنتی2 است.

آیا SSD یک هارد دیسک است؟

به زبان ساده، SSD با هارد دیسک یکسان نیست. هارد دیسک ها از صفحات حساس مغناطیسی استفاده می کنند که توسط یک موتور حرکت می کنند، در حالی که یک SSD از حافظه فلش بدون هیچ قطعه متحرک استفاده می کند، به این معنی که سریعتر هستند.

تفاوت بین هارد دیسک و درایوهای حالت جامد در فناوری مورد استفاده برای ذخیره و بازیابی اطلاعات است. هارد دیسک ها ارزان تر هستند و می توانید فضای ذخیره سازی بیشتری داشته باشید. با این حال، SSD ها فوق العاده سریع تر، سبک تر، بادوام تر هستند و انرژی کمتری مصرف می کنند. نیازهای شما تعیین می کند که کدام درایو ذخیره سازی برای شما بهتر کار می کند.

با مزایای درایوهای حالت جامد آشنا شوید.

  • هزینه سرعت دوام بالاترین ظرفیت بهره وری انرژی
  • HDD ارزان تر آهسته تر با دوام کمتر 20 ترابایت انرژی بیشتری مصرف کنید
  • SSD گرانتر سریعتر بادوام تر 4 ترابایت مصرف انرژی کمتر
  • SAS SSD گرانتر سریعتر با 30.7 ترابایت قیمت بالاتر

Loading

5/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!