معیارهای خرید سرور

راهنمای خرید سرور

معیارهای خرید سرور

معیارهای خرید سرور : سرور سیستم یا رایانه ای است که داده ها، منابع، برنامه ها یا خدمات را از طریق یک شبکه اینترنتی (LAN یا WAN) به رایانه های دیگر که به آنها کلاینت می گویند، ارائه می دهد. بر اساس عملکردهای مختلفی که ارائه می کند، یک سرور می تواند سرور فایل، سرور برنامه، سرور وب، سرور مجازی، سرور پایگاه داده، سرور پروکسی یا سرور نظارت و مدیریت باشد. از نظر تئوری، هرگاه یک کامپیوتر، منابع را با یک سیستم کلاینت به اشتراک بگذارد یک سرور در نظر گرفته می شود. یک سرور از طریق یک روش ساده درخواست و پاسخ برای ارائه محتوای وب و صفحاتی که شما درخواست می کنید، کار می کند. بنابراین، هر بار که به یک صفحه وب جدید دسترسی پیدا می کنید یا به صورت آنلاین خرید می کنید، مجموعه ای از فرآیندهای آنی در سروری در جایی رخ می دهد.

چه کسی به سرور نیاز دارد؟

سرورها بخشی جدایی ناپذیر از برنامه رشد هر شرکتی هستند. سرورها یک سرمایه گذاری حیاتی هستند که در واقع می توانند ارزشی برای مشاغل در هر اندازه ای فراهم کنند.

 • کسب و کار کوچک

هنگامی که تعداد کارمندان از چند نفر به تعداد زیادی افزایش می یابد و مدیریت وظایف و به روز رسانی هر رایانه در شبکه دشوار می شود، زمان آن فرا رسیده است که یک تجارت کوچک یک سرور سطح پایه دریافت کند. این به آنها فضای ذخیره‌سازی، پلتفرم ایمیل، دسترسی سریع به داده‌ها، میزبانی برنامه‌ها و پایگاه‌های داده با پهنای باند بالا، اتصال شبکه پایدار و سایر خدماتی را که سرور می‌تواند به طور قابل اعتماد ارائه دهد، برای آنها فراهم می‌کند.

 • تجارت بزرگ

سرورها بخش مهمی از زیرساخت های فناوری تجاری بزرگ هستند. آنها فایل‌ها و برنامه‌ها را ذخیره می‌کنند، میزبان وب‌سایت‌ها و پایگاه‌های داده بزرگ هستند، دسترسی از راه دور را برای کارمندان امکان‌پذیر می‌کنند، بارهای کاری حیاتی را مدیریت می‌کنند، حجم عظیمی از داده‌ها را به‌طور مؤثر و سریع پردازش می‌کنند، منابع مقیاس‌پذیر را ارائه می‌کنند و اجازه رشد و گسترش کسب‌وکار را می‌دهند. بدون آنها، عملیات فناوری اطلاعات و پروژه های مهم سازمان متوقف می شود.

 • ارائه دهندگان هاستینگ

ارائه دهندگان هاست انواع مختلفی از خدمات را ارائه می دهند، مانند میزبانی سرور برای وب سایت ها، برنامه های کاربردی وب و تجاری، و سرورهای پست الکترونیکی، میزبانی سرور اختصاصی، سرورهای مجازی، میزبانی ابری، میزبانی مدیریت شده و بسیاری از راه حل های میزبانی دیگر. ارائه دهندگان هاستینگ می توانند سرورها را در مرکز داده یا زیرساخت DC خود قرار دهند و خدماتی را به مشتریان خود ارائه دهند.

 • استارت آپ ها

سرورها اساسا برای ذخیره و دسترسی به داده ها و اجرای برنامه های مختلف استفاده می شوند. آنها تبادل داده ها را تسهیل می کنند، که اساس تقریباً همه برنامه های فناوری اطلاعات در مشاغل است. برای شروع، استارت‌آپ‌ها بسته به نیازشان می‌توانند از یک یا چند سرور استفاده کنند. بیشتر آنها سرورهای ابری را انتخاب می کنند، زیرا بودجه کمی دارند. آنها با افزایش و گسترش کسب و کار و تعداد بازدیدکنندگان، سرورهای فیزیکی بیشتری به دست می آورند.

 

چرا به سرور نیاز داریم؟

همانطور که در بالا گفته شد، سرورها بخش مهمی از زیرساخت فناوری اطلاعات هر شرکتی هستند و بدون آنها، وظایف روزمره یک تجارت قابل تصور نیست.

 • عملیات روزانه

علاوه بر به اشتراک گذاری منابع و فعال کردن تبادل داده ها، سرور به انجام بسیاری از عملیات ضروری روزانه یک تجارت کمک می کند. بسته به وظایفی که برای کسب و کار انجام می دهد به انواع مختلفی طبقه بندی می شود. شما می توانید مشخصات اجزای سرور را بر اساس عملکردهایی که انجام می دهد انتخاب کنید.

 • سرور فایل

یک سرور فایل، فایل‌ها و برنامه‌های داده را ذخیره می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد بین کاربران یا مشتریان متصل به اشتراک گذاشته شوند. مانند یک درایو دیسک از راه دور عمل می کند و از ذخیره سازی متمرکز استفاده می کند، که می تواند توسط همه مشتریان مجاز قابل دسترسی باشد. برای یک سرور فایل با کارایی بالا، چندین درایو با قابلیت تعویض داغ و گزینه های RAID نرم افزاری یا سخت افزاری قابل تنظیم را در اجزاء انتخاب کنید. یک CPU کم مصرف می تواند به خوبی کار کند.

 • میزبانی وب

یک سرور میزبانی وب برای میزبانی وب سایت ها یا برنامه های کاربردی وب استفاده می شود و آنها را قادر می سازد تا برای کاربران از طریق اینترنت در دسترس باشند. وب سرور می تواند از فضای ذخیره سازی بزرگ و در نتیجه چندین وب سایت پشتیبانی کند. برای داشتن یک سرور میزبانی وب موثر، افزونگی سخت افزار به ویژه برای میزبانی وب سایت های تجارت الکترونیک ضروری است. افزایش ظرفیت رم سرور عملکرد خوبی را حتی تحت بار ارائه می دهد.

 • سرور پست الکترونیکی

عملکرد سرور پست الکترونیکی دریافت ایمیل های دریافتی از کاربران محلی و فرستنده های راه دور و ارسال ایمیل های خروجی برای تحویل است. اگر خدمات ایمیل را با یک سرور ایمیل ارائه می کنید، اجزای سرور ایده آلی که به آن نیاز دارید، چندین درایو و تجهیزات RAID سخت افزاری/نرم افزاری است. پردازنده ممکن است یک پردازنده پرقدرت نباشد.

 • برنامه ی سرور

یک سرور برنامه میزبان برنامه ها است و بر روی یک چارچوب نرم افزاری ساخته شده است. چارچوب سرور هر دو قابلیت را فراهم می کند – برای ایجاد برنامه های کاربردی وب و یک پلت فرم سرور برای اجرای آنها. داشتن جایگاه های ذخیره سازی کلاس سازمانی مانند هارد دیسک های SAS و RAM ECC در یک سرور برنامه خوب است.

 • ذخیره سازی داده ها

مانند سرور فایل، سرور ذخیره سازی برای ذخیره، دسترسی و مدیریت امن داده ها، فایل ها و خدمات آنلاین استفاده می شود. این سرور برای ذخیره و دسترسی به مقادیر کوچک تا عظیم داده از طریق اینترنت یا شبکه مشترک ساخته شده است. یک سرور ذخیره سازی درایوهای متعدد در سرور می توانند درایوهای ذخیره سازی قدرتمند را برای برآورده کردن نیازهای ذخیره سازی بالا به هم متصل کنند.

 • ISP

ارائه دهندگان سرور اینترنت (ISP) از چندین سرور استفاده می کنند که هر کدام دارای یک پروتکل اینترنتی جداگانه (IP) هستند. روتر بسته های داده را به یک سرور خاص ارسال می کند که سپس درخواست را رسیدگی می کند و پس از احتمالاً ذخیره داده ها، پاسخی را برای مشتری ارسال می کند. یک سرور با قابلیت مجازی سازی برای ارائه احراز هویت برای دامنه ها خوب است.

 

انواع سرور اچ پی

عاملی که در انتخاب فاکتور فرم سرور نقش مهمی ایفا می کند «فضای فیزیکی» است. کدام سرور به بهترین وجه در فضایی که دارید جا می شود؟ ممکن است صاحب یک دفتر کوچک، یک سازمان بزرگ با فضای کافی یا یک مرکز داده باشید. بر اساس فضای فیزیکی خود، می توانید سرورهایی را برای کسب و کار خود، از بین سرورهای مختلف: سرور ایستاده، رک یا تیغه ای انتخاب کنید.

سرور Tower یا ایستاده

معیارهای خرید سرور

یک سرور ایستاده را می توان به تنهایی در موقعیت عمودی قرار داد. این سرور داخل یک کابینت عمودی، به عنوان یک سرور مستقل قرار گرفته می شود. بنابراین، می توانید آن را روی میز خود قرار دهید. سرورهای ایستاده فضای زیادی را اشغال می کنند و به مانیتورها، ماوس ها و کیبوردهای جداگانه نیاز دارند و از این رو شامل کابل کشی زیادی نیز می شوند. اگر سازمان شما فضای فیزیکی زیادی در دسترس دارد، می توانید به سراغ سرورهای ایستاده بروید. اکثر سرورهای ایستاده نیز برای نصب رک در نظر گرفته شده اند.

سرور رک

معیارهای خرید سرور فیزیکی

رک سرور سروری است که در یک رک نصب شده است. هر رک می تواند چندین سرور را که یکی بالای دیگری روی هم چیده شده اند سوار کند. سرورهای Rack می‌توانند ۱U، ۲U، ۳U یا ۴U باشند که در آن U ارتفاع سرورهای rackmount است. آنها سرورهای قدرتمندی هستند و برای میزبانی برنامه های پیشرفته استفاده می شوند. آنها یک منظره رایج در مراکز داده هستند که از چندین قفسه سرور و کابینت تشکیل شده اند. بنابراین، اگر می‌خواهید قدرت چندین سرور را یکپارچه کنید یا تجهیزات فناوری اطلاعات اضافی داشته باشید که باید روی رک نیز نصب شوند، سرورهای رک ایده‌آل هستند. سرورهای Rackmount که از نزدیک در یک رک قرار گرفته اند، آسان تر به هم متصل می شوند و امکان دسترسی به مزایای شبکه قدرتمندتر را فراهم می کنند. آنها همچنین به شما کمک می کنند از برنامه هایی بهره مند شوید که می توانند وظایف خاصی را به سرورهای مختلف واگذار کنند.

سرور Blade یا تیغه ای

معیارهای انتخاب سرور

سرور Blade یک سرور فشرده با چگالی بالا است. دارای طراحی مدولار است که برای حداقل استفاده از فضای فیزیکی و انرژی تنظیم شده است. برای توزیع و مدیریت داده ها در شبکه ای از رایانه ها با عمل به عنوان یک کانال در بین رایانه ها، برنامه ها، سیستم ها و برنامه ها استفاده می شود. این به شما امکان می دهد چندین سرور را در یک سیستم شاسی یا تیغه بزرگ برای عملکرد بیشتر و گسترش در مقیاس بزرگتر قرار دهید. از این رو آنها به عنوان پلت فرم محاسباتی همگرا شناخته می شوند.

 

نکات مهم خرید سرور

اینکه بخواهید یک سرور بخرید یا اجاره کنید، به عوامل مختلفی بستگی دارد.

بودجه: زمانی که می خواهید برای کسب و کار خود سرور خریداری کنید، واقعاً باید بودجه را در نظر داشته باشید. اگر صندوق جداگانه ای برای خرید سرور ایجاد کرده اید، می توانید سرورهای جدید خریداری کنید. شما همچنین می توانید آنها را به صورت سفارشی برای پاسخگویی به نیازهای خاص کسب و کار خود تهیه کنید. با این حال، اگر بودجه‌تان کم است یا نمی‌خواهید در ابتدا سرمایه‌گذاری اولیه انجام دهید، می‌توانید گزینه اجاره سرور را انتخاب کنید.

اندازه سازمان شما: آیا سازمان شما یک کسب و کار نوپا، کوچک یا متوسط ​​(SMB) است یا یک شرکت بزرگ با شعبه هایی در چندین مکان؟ پاسخ به این نیز تعیین می کند که آیا می خواهید سرور بخرید یا اجاره کنید. برای یک کسب و کار کوچکتر، در ابتدا، می توانید یک یا دو سرور بخرید و بعداً با رشد کسب و کار خود، آن را ارتقا دهید. یا می توانید خدمات اجاره سرور را از یک ارائه دهنده خوب انتخاب کنید. اگر صاحب یک کسب‌وکار بزرگ هستید، می‌توانید بسته به نیازهای تجاری خود سرورهای جدیدی خریداری کنید یا آنها را در مرکز داده قرار دهید. شما همچنین می توانید مرکز داده خود را در صورت داشتن فضای موجود بسازید.

نیازها و عملیات تجاری: آیا عملیات کسب و کار شما به صورت شبانه روزی اجرا می شود؟ در چه نوع صنعتی هستید و چه نوع حجم کاری دارید؟ آیا به سرورهای سبکی نیاز دارید که اندازه کوچکی داشته باشند یا به سرورهای قدرتمندی خوش ساخت نیاز داشته باشید؟ نیازهای شما و نوع کسب‌وکاری که شما اداره می‌کنید تعیین می کند که کدام گزینه برای شما مناسب است.

در سایت، ابری، مجازی یا ترکیبی: نگه داشتن سرورهای فیزیکی در سایت یکی از راه‌های آن است، به خصوص اگر برنامه‌های قدیمی دارید. رفتن به راه ابری گزینه دیگری است. می توانید برنامه ها، سیستم عامل و داده های خود را به فضای ابری منتقل کنید. سرورهای مجازی ماشین های مجازی را ارائه می دهند که فقط تحت یک سرور فیزیکی کار می کنند. Hybrid به شما این امکان را می دهد که به استفاده از سرمایه گذاری خود در سخت افزار ادامه دهید و در عین حال همه چیزهای دیگر را برای تغییر به ابر منتقل کنید.

ویژگی‌ها و امنیت مؤلفه سرور: بر اساس نوع کسب‌وکار و برنامه‌هایی که برای آن اجرا می‌کنید، باید مؤلفه‌های سرور مورد نیاز و ویژگی‌ها و سطح امنیتی آن‌ها را بشناسید. در هنگام تصمیم گیری در مورد خرید یا اجاره سخت افزار سرور برای کسب و کار شما می تواند یک فرآیند چند لایه باشد. ظرفیت‌های ذخیره‌سازی و حافظه، سیستم‌عامل، قدرت پردازش، اتصال به شبکه، امنیت و ویژگی‌های تبادل داغ مورد نیاز برای داده‌ها و برنامه‌های تجاری خود را در نظر داشته باشید.

 

Loading

5/5 - (4 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!